خدمات ترمیمی و زیبایی

خدمات ترمیمی و زیبایی

سفید کردن دندان

اگر دندان‌های شما بدون هیچ دلیل مشخصی تغییر رنگ داده‌اند و همچنین علائم  دیگری نیز ظاهر شده‌اند به ما مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص داده و درمان مناسب را برایتان در نظر گیریم .

دو روش اصلی برای سفید کردن دندانها وجود دارد :

۱ - در روش اول که سفید کردن در مطب نامیده می‌شود مواد بلیچینگ با غلظت بالا به مدت کوتاهی بر روی دندان قرار می‌گیرد . در این روش سفیدی دندان به سرعت پدیدار می‌شود ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه و مخاط دهان شود . در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از لایه محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور مخصوص محکم می‌گردد . ماده مورد استفاده در بلیچینگ مطب یا پراکسید هیدروژن ویا کاربامید پراکسید است . ماده دوم نیز در دهان پراکسید هیدروژن ایجاد می نماید. ژل بلیچینگ در این موارد معمولاً حداکثر معادل ۳۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد .

۲ - روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن در منزل می‌باشد که در این روش ما یک تری مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندانهای شما ساخته و ژل‌های بلیچینگ را در اختیارتان قرار می‌دهیم . بیمارهر روز چند ساعت ژل‌ها را بر روی تری قرار داده و آن را در دهان بر روی دندان‌ها می گذارد. پس از گذشت چند هفته دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند . ژل مورد استفاده در این روش بین ده تا شانزده درصد غلظت دارد . در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان ، ما استفاده از آن‌ها توصیه نمیکنیم . به طور معمول پس از بلیچینگ بهبود مناسبی در زیبایی دندانها در اثر سفید شدن آن‌ها مشاهده می‌شود. ولی باید دانست این روش بر تمامی رنگیزه‌های دندانی موثر نیست و در برخی موارد بدرنگی شدید دندان‌ها نیاز به درمان‌های طولانی مدت بلیچینگ و یا استفاده از درمان ونیر لامینیت می‌باشد .

مطمئن ترین و موثرترین روش بلیچینگ ، روش بلیچینگ با دستگاه مولد اشعه مخصوص در مطب دندانپزشکی با مراقبت و حفاظت دقیق دندانپزشک می باشد .

  • روش بلیچینگ با دستگاه در مطب

ما ابتدا با ژل مخصوص محافظ  لثه ، تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظور محافظت می پوشانیم . لب بیمار نیز به وسیله دهان بازکن مخصوص کنار زده شده و کاملا محافظت می شود . سپس ژل مخصوص بلیچینگ که ژل پراکسید هیدروژن ۳۷ درصد می باشد با دقت روی سطوح بیرونی دندان های جلو گذاشته و بعد از آن با دستگاه مخصوص بلیچینگ که تولید اشعه با فرکانس بالا و آبی رنگی می کند ، به ژل گذاشته شده روی دندان ها اشعه تابانده می شود . و این عمل با دقت لازم چند مرتبه تکرار می شود . این اشعه باعث فعال شدن زیاد ژل بلیچینگ و تاثیر سریع آن می شود بطوری که در یک جلسه حدودا یک ساعته ، درمان بلیچینگ با موفقیت به اتمام می رسد .

  • میزان اثر بلیچینگ

بلیچینگ باعث سفید و روشن تر شدن دندان ها به اندازه ۲-۳-۴ درجه می شود . البته میزان سفید شدن دندان ها بسته به جنس دندانها و نوع بدرنگی دندانها در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگی ها تاثیر بسیار زیاد و شگرف می گذارد .

  • ضرر بلیچینگ

بلیچینگ در صورتی که با روش اصولی و صحیح و دقت لازم انجام شود هیچگونه ضرر و اثر سوء نخواهد داشت و کاملا بی ضرر است . بعد از بلیچینگ ممکن است گاهی به طور موقت دندان ها یک مقدار حساس شود که پس از چند روز بهبود می یابد . استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت را در این گونه موارد توصیه مینمائیم .

  • دوام بلیچینگ

شما نباید تصور کنید یک بار که دندان هایتان را سفید کردید هیچ وقت دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت. سفید کردن دندان ها آثار همیشگی ندارد ولی دندان ها معمولا چند سالی سفید باقی خواهند ماند . حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندان هایتان ، چقدر توصیه های ایمنی را رعایت کنید . نوشیدن زیاد قهوه و چای پر رنگ ، کشیدن سیگار، استفاده زیاد از نوشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان ، از عواملی هستند که باعث می شوند دندان هایتان در مدت زمان کوتاهتری پس از سفید کردن، به رنگ اولیه خود باز گردند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

العربی