خدمات پروتز

خدمات پروتز

پروتز دندانی چیست ؟

می‌دانید چرا در گذر سال‌های عمر، بعضی از افراد دندان‌ها و حتی بافت‌های نگه‌ دارنده دندان‌های خود رااز دست می‌دهند؟ پاسخ، بسیار ساده است! رعایت نکردن اصول بهداشت دهان از همان آغاز کودکی باعث پوسیدگی دندان‌ها و به وجود آمدن انواع بیماری‌های دهان و دندان و بافت‌های لثه می‌شود.

پروتز به هر جسمی که به طورمصنوعی ساخته شده وجایگزین یک عضو از دست رفته بدن انسانی میشوداطلاق میگردد در زمینه دندان پزشکی پروتزها معمولا جایگزین دندانهای از دست رفته میشود ولی تنها شامل این مورد نیست و در مواردی که قسمتی از فک به دلایلی مثل سرطان و تصادفات و غیره از بین می رود توسط پروتز های مصنوعی که ساخته میشود جایگزین میگردد.درزمینه جایگزینی دندانهای ازدست رفته مااز سهنوع پروتز استفاده میکنیم که شامل پروتز های متحرک …. ثابت و ایمپلنت ها میشود که خود نوعی از پروتز ثابت میباشد ….

شاید بتوان گفت استفاده از پروتزهای کامل در اثر پوسیدگی‌های دندانی در آینده به صورت افسانه‌ای فراموش‌ شده درآید. در حال حاضر، هزاران بیمار با بی‌دندانی کامل و عوارض ناشی از آن، راه‌ چاره را در استفاده از پروتزهای کامل می‌یابند. برای اینکه نتایج درمان در پروتزها مطلوب باشد، باید نکاتی مدنظر قرار گیرد تا بتوان پیش‌ بینی درستی از سرانجام کار داشته باشیم. در اینجا، شما را با برخی از این نکات آشنا می‌کنیم:

 • سن :
  به‌طور معمول ، بیماران جوان‌تر که از سلامت بهتری برخوردارند و می‌ توانند کنترل عصبی عضلانی دقیق‌تری داشته باشند ، گزینه‌های مناسب‌تری برای استفاده از پروتز هستند . 
 • جنسیت :
  از دیدگاهی ، بیشترآقایان به علت مشغله کاری و نداشتن وقت کافی برای کنجکاوی درباره دندان مصنوعی خودشان ، بیماران بهتری محسوب می‌ شوند . خانم‌ها ، به خصوص اگر در دوران بعد از یائسگی داوطلب پروتز باشند ، به علت حساسیت و زیبایی از یک سو و به خاطر عوارض یائسگی (مانند خشکی دهان و سوزش مخاط و این‌گونه حس‌های مبهم) از سوی دیگر ، جزو مشکل‌ترین بیماران پروتزی محسوب می‌شوند .
 • سلامت عمومی :
  اگر بیمار عارضه مزمنی ، به ویژه اختلال‌های مغزی نخاعی، داشته باشد ؛ پیش‌آگهی خوبی در پروتز نخواهد داشت. عادات بیمارگونه‌ای که نتیجه نهایی آن متلاشی‌ شدن و آسیب دندان و بافت سالم اطراف آن است (مانند دندان‌ قروچه که همان به هم ساییدن دندان‌ها موقع خواب یا در بیداری هنگام کارهای فکری یا ناراحتی است) نه تنها موجب سایش سطح جونده دندان‌ها، بلکه سبب لقی دندان نیز می‌شوند . علاوه بر این، به هم زدن دندان‌ها نیز از جمله عادت‌هایی است که به دندان‌ها و بافت پریودنتال آسیب می‌رساند . این حالت در افرادی که دندان‌هایشان
  خیلی عمیق با هم جفت می‌شود، مشاهده می‌شود . درمان پروتزی این گروه بیماران، تمهیدات خاص خود را می‌طلبد .
  این افراد با متلاشی کردن نسج دندانی ، اختلال معضل گیجگاهی فکی، اسپاسم عضلانی صورت، سر و گردن ، سرگیجه و سردرد و بالاخره از دست رفتن کامل دندان‌ها مواجه می‌شوند . اغلب بیماران به دلیل معایب موجود در شکل وطرز قرار گرفتن دندان‌ها ، احساس ناراحتی کرده و دندان‌ها را به هم می‌سایند و این ناراحتی حاصل از کار روزانه، شب‌هنگام به دندان‌ قروچه تبدیل می‌شود . بنابراین اگر صبح که بیدار می‌شوید در دندان‌های پایین حس ناراحتی دارید و عضلات منقبض آن ناراحت‌تان می‌کند باید حتما با پزشک مشورت کنید .

چرا باید پروتز داشته باشیم ؟
۱) به محض اینکه دندانی را از دست بدهیم یا حتی تاج آن از بین برود ، دندان های مجاور این دندان و مقابل آن شروع به حرکت به طرف این دندان ها کرده و فضا را کم می کنند . پس هر چه زودتر دندان از دست رفته باید جایگزین شود تا هم ردیف دندان ها به هم نخورد و هم رابطه فکین همان طور که هست باقی بماند . گاهی این حرکت به خصوص حرکت دندان های مقابل به قدری زیاد است که اگر زمان زیادی از ، ازدست دادن دندان بگذرد برای جایگزینی آن مجبور خواهیم شد که دندان مقابل یا مجاور را نیز ترمیم کنیم .

۲) عمل جویدن که شروع عمل هضم و جذب مواد غذایی است ، با از دست دادن دندان ها دچار اختلال می شود .

۳) از نظر زیبایی دهان و دندان، که با از دست دادن بعضی از دندان ها مانند دندان های قدامی و گاهی دندان های خلفی در زمان خندیدن و صحبت کردن فضای بی دندانی مشاهده می شود که ظاهری ناخوشایند ایجاد میکند.

۴) تلفظ خیلی از حروف توسط دندان ها ادا می شود و با از دست دادن دندان ها تلفظ نامفهوم یا نادرست انجام می شود.

پروتز ثابت

پروتز ثابت به عنوان یک درمان در بین روش‌های درمانی دندانپزشکی به کار می‌رود و دارای انواع مختلفی است. بسته به نوع درمان از سیستمهای مختلف موجود بهره گرفته می‌شود توجه به اصل وضعیت فک و موقعیت قرارگیری دندان‌ها و همچنین مقدار تخریب دندانهای باقی به خودی خود نشان‌دهنده نوع طرح درمان مناسب می‌باشد . اگر به همین داده‌ها توجه شود، بهترین راه حل مشکل بیمار و به مدت زمان نامحدودی می‌توان ارائه درمان کرد. این پروتز ها را معمولا چند روزی با چسب موقت میچسبانیم و بعد از اطمینان از نداشتن مشکلی از لحاظ درد و جویدن و…. با چسب دائم میچسبانیم ، مراقبت های بعد از ساخت توسط بیمار و چک کردن سالانه پروتز توسط دندانپزشک از اهمیت بسزائی برخودار است و باعث افزایش طول عمر پروتز میشود .

پروتزهای ثابت به سه بخش تقسیم می‌شوند و عبارتند از :

۱ . پروتزهای سرامیکی وصل شده بر روی فلزات

۲ . پروتزهای فول سرامیک با مواد متفاوت

۳ . پروتزهای کامپوزیت

پروتز کامل

پروتزهای کامل بعد از کشیدن دندانهای باقیمانده در دهان گذاشته می شوند . بدین منظور ، قالب فکین بیمار را تهیه کرده و اندازه گیریهای لازم را انجام می دهیم . مزیت این نوع پروتز این است که بیمار در طی دوره بهبودی ، بی دندانی کامل را تجربه نمی کند .

استفاده از پروتز کامل چگونه است؟

پروتز جدید برای چند هفته ممکن است ناراحت به نظر آید تا اینکه به آن عادت کنید . حتی قبل از اینکه عضلات گونه و زبان یاد بگیرند تا آن را در جای خود نگهدارند . ممکن است احساس کنید پروتز لق می‌باشد . ممکن است دهان کمی دچار التهاب یا زخم شود و یا بطور موقت کمی افزایش جریان بزاق را حس کنید . بتدریج که دهان به پروتز عادت می‌کند ، این مشکلات کاهش می‌یابد. معمولاً بعد از تحویل پروتز یک یا چند جلسه پیگیری لازم است اگر مشکلی بویژه التهاب و زخم ادامه یافت، حتماً با ما تماس بگیرید .

آیا قادر به جویدن با پروتز کامل خواهید بود ؟

جویدن با پروتز نیاز به کمی تمرین دارد . با غذاهای نرم و یا ترد و شکننده و بریدن آن به تکه‌های کوچک شروع کنید . همزمان با هر دو سمت دهان و به آرامی بجوید تا مانع کج شدن پروتز شوید . به مرور به پروتز خود عادت خواهید کرد و به رژیم غذایی نرمال خود برمی‌گردید . (تقریباً دو تا دو و نیم ماه بعد) در مورد غذاهای سفت و داغ و یا استخوانهای لبه تیز محتاط باشید .

آیا قادر به صحبت کردن با پروتز کامل خواهید بود ؟

تلفظ بعضی لغات نیاز به تمرین دارد . کلماتی که با آنها مشکل دارید، بلند بلند تکرار کنید . اگر هنگام صحبت کردن ، پروتز صدا می‌دهد ، آهسته‌ تر صحبت کنید . گاهی هنگام سرفه ، خنده یا حتی لبخند زدن ، پروتز از جای خود حرکت می‌کند . آن را با جویدن آرام و قورت دادن آب دهان به سر جای خود برگردانید . اگر مشکل صحبت کردن شما ادامه یافت، با با ما  آن را در میان بگذارید .

چه مدت باید از پروتز کامل استفاده کنید ؟

در هنگام تحویل پروتز راهنمائیهای لازم در این زمینه توسط دکتر امیر حسینی به شما داده خواهد شد . در طی چند روز اول، ممکن است به شما بگوییم که اغلب اوقات حتی هنگام خواب از آن استفاده کنید . پس از دوره تنظیم اولیه ، پروتزها را قبل از خوابیدن خارج سازید . این کار به لثه‌ها اجازه می‌دهد که استراحت کنند و به نفع سلامت دهان است . معمولاً پوشش مداوم بافت با مواد دندانپزشکی مطلوب نیست . تحت فشار قرار گرفتن ۲۴ ساعته مخاط ، باعث تورم آن شده و منجر به تحلیل استخوان فک می‌گردد . در ضمن میکروارگانیسمهای حفره دهان در هنگام خواب فعالیت بیشتری داشته و منجر به التهاب بافتهای دهان و گاهی ضایعات قارچی می‌گردد . اگر افرادی اصرار به استفاده از پروتز هنگام شب را دارند، باید در موقعی دیگر ۸-۶ ساعت در ۲۴ ساعت پروتز را از دهان خارج سازند .

نحوه مراقبت از پروتز کامل چگونه است؟

 • وقتی از آن استفاده نمی‌کنید، پروتزها را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمائید .
 • مثل دندانهای طبیعی ، پروتزها هم باید روزانه مسواک زده شوند تا پروتز تمیز و عاری از مواد غذایی و پلاک و رنگدانه‌ها باقی بماند و دهان نیز سلامت باشد.
 • بهتر است از مسواکهای مخصوص پروتز و یا یک مسواک با موهای نرم استفاده شود. مسواکهای با موهای سخت به پروتز آسیب می‌رساند .
 • بعضی افراد از صابون دستشویی یا مایع ظرفشویی ملایم برای تمیز کردن پروتزها استفاده می‌کنند که هر دو مطلوب است ولی از کاربرد سایر پودرهای شوینده با قدرت سایندگی بالا خودداری کنید .
 • از کاربرد مواد سفیدکننده قوی هم پرهیز کنید ، زیرا ممکن است نواحی صورتی رنگ پروتز را سفید نماید .
 • هفته‌ای یکبار پروتزها را در محلول یک قاشق چایخوری ماده تمیز کننده مثل وایتکس در یک لیوان آب ، ۸-۶ ساعت قرار داده و سپس با آب سرد بشوئید .
 • وقتی از پروتزها استفاده نمی‌شود باید در آب یا محلول نگهداری ویژه پروتز در یک ظرف دربسته قرار داده شوند ، زیرا خشک شدن به شکل آنها آسیب می رساند .
 • هرگز پروتزها را در آب داغ قرار ندهید ، زیرا باعث تاب برداشتن پروتز می‌شود .
 • تمیز کننده‌های اولتراسونیک نیز برای مراقبت از پروتز بکار می‌روند ، گرچه استفاده از آن ، جایگزین مسواک زدن روزانه نمی‌شود ،
 • هر روز صبح قبل از قراردادن پروتز ، لثه‌ها ، زبان و کام را با یک مسواک نرم مسواک بزنید ، تا هم تمیز شوند و هم جریان خون در دهان تحریک شود . استفاده از دهانشویه آب و نمک ولرم (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب ولرم) هم بسیار کمک کننده است .

آیا می‌توانید تعمیرات جزئی پروتزتان را انجام دهید؟

شما با سعی در تطابق و یا تعمیر پروتز جداً به پروتز و سلامت خودتان آسیب می‌رسانید . پروتزی که به درستی تطابق نیافته باشد ، باعث التهاب و زخم می‌شود . اگر پروتز شکست یا ترک خورد یا یکی از دندانها لق شد، به ما مراجعه کنید تا در همان جلسه ، تنظیمات لازم را انجام دهیم . فردی که به درستی آموزش ندیده است ، قادر به بازسازی پروتز نیست، آسیب بیشتری به پروتز رسانده و باعث بروز مشکلاتی در دهان می‌شود. چسب‌هایی که در بازار فروخته می‌شوند ، مواد شیمیایی مضری دارند که نبایستی روی پروتز مصرف شوند.

پروتز پارسیل

این پروتز شامل چندین دندان جایگزین متصل به یک پایه پلاستیک به رنگ لثه است که توسط یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند . پروتز پارسیل با گیره های فلزی یا وسایلی که به آنها اتصالات دقیق اطلاق می شود به دندانهای طبیعی شما متصل می شود . این اتصالات دقیق تقریباً دیده نمی شوند و معمولاً از گیره های فلزی زیباتر هستند . ممکن است برای تطابق بهتر یک پروتز پارسیل با دندانهای طبیعی ، لازم باشد که آنها روکش شوند . بویژه وقتی از اتصالات دقیق استفاده می شود .

چه مدت طول می کشد تا به استفاده از پروتز پارسیل عادت کنید ؟

در چند هفته اول ، پروتز پارسیل جدید شما ممکن است حجیم و ناراحت بنظر آید ، ولی دهان بالاخره عادت کرده و آن را قبول می کند . قرار دادن و برداشتن پروتز مقداری تمرین می خواهد . اگر کلیه دستورات را رعایت کنید پروتز باید به راحتی در جای خود قرار گیرد .

نحوه مراقبت از پروتز پارسیل چگونه است ؟

 • برای حذف خرده‌های مواد غذایی و پلاک از سطح پروتز، هر روز آن را مسواک کنید . این کار مانع تغییر رنگ یافتن پروتز نیز می‌شود .
 • بهتر است از مسواکهای مخصوص پروتز که موهای آن مناسب این کار است ، استفاده کنید. البته یک مسواک با اندازه متوسط (regular) و موهای نرم هم قابل قبول است .
 • سایر شوینده‌های خانگی و اغلب خمیر دندانها سایندگی زیاد داشته و نباید برای تمیز کردن پروتز بکار روند . 
 •  کلیه سطوح پروتز باید کاملاً تمیز شود و به آرامی مسواک زده شود تا صدمه‌ای به اتصالات پلاستیکی و یا خم شده وارد نشود .
 • اگر پروتز مرطوب نگهداشته نشود ، شکل صحیح خود را از دست می‌دهد . بنابراین شبها پروتز باید در آب یا محلول مخصوص این کار قرار داده شود. البته اتصالات فلزی در محلولهای ویژه پروتز ممکن است دچار تیرگی شوند .

آیا پروتز پارسیل نیاز به تنظیم مجدد دارد ؟

با گذشت زمان و افزایش سن ، دهان بطور طبیعی تغییر می‌کند و ممکن است نیاز به تنظیم مجدد پروتز باشد . استخوان و لثه‌ها تحلیل رفته و پروتز لق می‌شود . پروتز لق مشکلات متعددی مثل زخم و عفونت را ایجاد می‌کند . بنابراین اگر پروتز شما لق شده است ، فوراً به ما مراجعه کنید تا مجدداً تنظیم شود .

آیا خودتان می‌توانید تنظیمهای جزیی یا ترمیم پروتز پارسیل را انجام دهید ؟

با این کار شما ضرر جدی به پروتز و سلامتی خود وارد می‌سازید . این کار به پروتز صدمه وارد کرده و باعث عدم تطابق صحیح آن در دهان و بروز التهاب و زخم می‌شود . چسب‌هایی که در بازار فروخته می‌شوند ، اغلب مواد شیمیایی مضری دارند که نباید روی پروتز استفاده شوند . اگر پروتز شما تطابق خوبی نداشت ، دچار شکستگی یا ترک خوردگی شد یا یکی از دندانها لق شد ، بلافاصله با ما تماس بگیرید . در اغلب موارد همان روز، تغییرات و تعمیرات لازم را روی پروتز شما انجام میدهیم . در موارد پیچیده تر ممکن است لازم باشد، پروتز به لابراتوار فرستاده شده و ترمیم گردد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

العربی