سوالات متداول

 ایمپلنت (implant) دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود . ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد .

 چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند؟
افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید ایمپلنت هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاء به دندانهای مجاور قرار داده می شود.
در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته قرار داد. در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد.
حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد.

 آیا کاشت ایمپلنت نیاز به بستری دارد ؟

خیر، کاشت ایمپلنت در محیط مطب تحت بی حسی موضعی انجام می شود، درست شبیه کشیدن دندان با این تفاوت که در کاشت ایمپلنت در جای حفره دندان، ایمپلنت گذاشته می شود.

 آیا افراد سیگاری می توانند ایمپلنت بکارند؟

مصرف سیگار برای تمامی ارگان های بدن زیان آور است. سیگار روی دندانهای طبیعی نیز اثر مخربی دارد. میزان تاثیر دخانیات روی ایمپلنت بستگی به مقدار مصرف آن دارد و هر چه کمتر دخانیات مصرف شود تاثیر منفی آن کمتر خواهد بود و مدت ماندگاری ایمپلنت بیشتر خواهد بود.

 اگر کسی دارای پروتز بریچ باشد آیا صلاح است که بریچ را بردارد و ایمپلنت بگذارد؟

بله، چون با اینکار دیگر لثه و استخوان زیر بریچ تحلیل نمی رود، مواد غذایی جمع نمی شود و تاثیر تحلیل استخوان در صورت حذف می شود.اصولا در حال حاضر قیمت ایمپلنت های دندانی در حدی است که شاید با یک بریچ سه دندانی رقابت کند ، پس بهتر است که به جای درگیری دو دندان مجاور از ایمپلنت استفاده کرد. مضافا که دندان زیر روکش ممکن است بپوسد و فاسد شود ولی ایمپلنت هیچ گاه نمی پوسد.

آیا کاشت ایمپلنت درد دارد؟

من شخصا با تجربه هایی که طی سالها دارم، با یقین می گویم که کاشت ایمپلنت درد ندارد.

چه چیز سبب بوی دهان می شود ؟

بوی دهان در اثر عوامل مختلفی نظیر بیمار ی لثه ، سیگار کشیدن ، عفونت دهان ، بهداشت ضعیف دهان ، مشکلات گوارشی ، دهان خشک و بعضی بیماریهای سیستمیک ایجاد می شود . ابتدا باید بطور دقیق بیمار معاینه شود تاعلت اصلی بوی دهان تشخیص داده شود و سپس اقدام به درمان کرد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

العربی